
Wieczór panieński nie jest, jak sądzą niektórzy, zwyczajem przeniesionym z krajów anglosaskich. Jest to zwyczaj głęboko zakorzeniony w tradycji staropolskiej. Zwany jest również wieczorem dziewiczym, rózgowinami, rozplecinami, wieńczynami. Wieczór panieński nacechowany był bogatą symboliką związaną z czystością dziewczyny, a także rychłym aktem ofiarowania wybranemu mężczyźnie jej cnoty.
Czasy się zmieniły i zmieniła się także formuła wieczoru panieńskiego, co nie zmienia faktu, że nadal bardzo chętnie spędzany jest w gronie zaprzyjaźnionych kobiet. Najczęściej zaszczyt organizacji wieczoru panieńskiego przypada świadkowej. Natomiast w spotkaniu powinny uczestniczyć najbliższe Pannie Młodej dziewczyny: siostry, kuzynki, przyjaciółki. Warto podkreślić, że współczesne wieczory panieńskie nie są również organizowane na dzień przed ślubem. Najczęściej wybiera się termin na tydzień lub dwa tygodnie przed wielkim dniem.
Wieczór panieński najczęściej rozpoczyna się w dobrej restauracji. Najlepiej wybrać taki lokal, w którym możliwe jest wynajęcie sali lub fragmentu sali, aby wszystkie uczestniczki mogły czuć się swobodnie. Organizatorka lub organizatorki mogą również ustalić menu, które zagości na stole. Podczas sączenia drinków i jedzenia wybornych dań koleżanki przyszłej Panny Młodej obdarowują ją drobnymi upominkami często o charakterze erotycznym. Jeżeli w wybranym lokalu jest kręgielnia, na rozgrzewkę przed dalszą imprezą można rozegrać również mecz.
Inne atrakcje zależą w dużej mierze od gustu Panny Młodej, a nikt nie zna go lepiej niż jej przyjaciółki. Istnieje dużo formuł zabaw podczas wieczoru panieńskiego. Część dziewczyn wybiera szaleństwo w strip clubach, inne preferują takie atrakcje jak escape roomy. Zdarza się również, że uczestniczki uczestniczą we wspólnej lekcji pool dance, lub pakują się, aby spędzić weekend w SPA. Możliwości jest naprawdę dużo. Wystarczy dopasować je do oczekiwań przyszłej Panny Młodej.